V jedno novembrové ráno sme sa vybrali na exkurziu do Banskej Štiavnice.Navštívili sme historické centrum mesta a Banské múzeum v prírode. Ako prvá zastávka bolo Námestie sv. Trojice. Dominantou námestia je morový stĺp so súsoším sv. Trojice. Bol postavený na znak vďaky mesta za ústup morovej epidémie v rokoch 1710 - 1711. Z námestia sme sa presunuli do Banského múzea v prírode, kde sme ,,sfárali“ do sprístupnenej bane Sv. Bartolomeja. Na úvod sme si mali možnosť priblížiť ťažkú prácu baníkov krátkym dokumentárnym filmom a potom sme ,,nafasovali“ prilby, dlhé gumené plášte, a aby sme pod zemou aj niečo videli , tak veľké baterky. Takto vyzbrojení sme sa presunuli aj s pánom sprievodcom do bane. Povedal nám na určitých podzemných zastávkach množstvo informácií o tom, ako sa kedysi v bani ťažilo a my sme si uvedomili , že naozaj to bola veľmi ťažká a namáhavá práca. Pobyt v bani, ktorý trval približne jednu hodinu, nám veru stačil , aby sme sa poriadne zamysleli nad životom týchto ľudí a boli sme radi, keď sme opäť uvideli slniečko a zelenú trávu. Počas exkurzie sme si prezreli aj krásne historické objekty mesta Banská Štiavnica (Klopačka, Nový zámok, Kalvária) a čo nás najviac zaujalo bolo to, že celé mestečko je na kopci. Plní nových zážitkov a dojmov sme sa spokojní vrátili domov.
Exkurzia Banská Štiavnica
Medzinárodný deň školských knižníc
Koniec októbra sa každý rok nesie v duchu Medzinárodného dňa školských knižníc, ktorý sme si pripomenuli aj so žiakmi našej školy. Pre žiakov bol pripravený bohatý program v triedach, ale aj v školskej knižnici. Na prvom stupni sa žiaci ponorili do tajov rozprávok – maľovali, čítali, skladali, nalepovali, hádali názvy či hlavné postavy a riešili tajničky. Žiaci 9. ročníka im predviedli dramatizáciu rozprávky Soľ nad zlato a ôsmaci si pripravili pantomimické zobrazenie rôznych ľudových rozprávok. Žiaci druhého stupňa sa zase venovali vzniku písma a kníhtlače, pozreli si prezentáciu, diskutovali o rôznych druhoch písma, skúšali si sami vytvoriť vlastný hieroglyf a vypracovávali úlohy, ktorými si zdokonaľovali čitateľskú gramotnosť. A všetci sa nakoniec zhodli na tom, že kniha je naozaj jedným z najlepších priateľov človeka...
Na Trenčianskom hrade
Dominanta Trenčína i celého Považia stráži pradávne obchodné trasy spájajúce stredomorskú oblasť s Pobaltím a severnou Európou.
Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne centrum priľahlého regiónu. Dnešný hrad vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť, strážiaca dôležité vážske brody a dôležité karpatské priesmyky, cez ktoré prechádzali obchodné cesty, spájajúce oblasť severného Uhorska a stredoslovenských banských miest s Čechami, Moravou, Sliezskom a Poľskom. V ďalších storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr
šľachtickej župy. Dnes sú v jeho starobylých priestoroch umiestnené výstavné priestory a viaceré expozície ktoré si na vlastné oči prišli prezrieť žiaci 1. a 2. triedy našej školy so svojimi učiteľkami. Ktovie, či si všetko zapamätali, ale určite videli jeden z najkrajších hradov na Slovensku.
Ktorá je najkrajšia?
Už niekoľko rokov súťažia žiaci v posledný októbrový týždeň o najkrajšiu a najkreatívnejšiu halloween tekvicu. Vyhlásenie výsledkov sa vždy končí nerozhodne, lebo porota považuje všetky za úžasné. Takže víťazmi sa stali všetci čo sa do súťaže zapojili a rodičom ďakujeme za podporu a pomoc pri vyrezávaní a kreovaní.
Lampiónový sprievod a strašidlá
Na lampiónový sprievod sa najviac tešili najmladší žiaci, pretože svietiaci lampión v šere vyvoláva napätie a očakávanie nepoznaného. Lampióny symbolizujú vieru v naplnenie ľudských snov a želaní. Žiara lampiónov má odohnať smolu, bolesť v srdci a priniesť ľuďom šťastie, lásku, zdravie a prosperitu.
Pred školou sa opäť zišli nielen žiaci ale aj ich rodičia, či starí rodičia. Trasa viedla smerom k cintorínu okolo kostola. Tam deti strašili strašidlá. A hlavná úloha nájsť poklad. Tak ako každý rok aj teraz to trvalo len chvíľku. Balíčky so sladkosťami sa rýchlo minuli a sprievod pokračoval hore dedinou naspäť ku škole. Tam nás čakal druhý poklad – rozsvietené tekvice na školskom dvore. Bol to úžasný pohľad.
Do Košíc? To je na východ.
Zážitkové vyučovanie zanecháva najvýraznejšiu stopu v pamäti. Získané poznatky preto aplikujeme v konkrétnych aktivitách prostredníctvom exkurzií. Cestu do Košíc sme vybrali za účelom uplatnenia poznatkov z vlastivedy a prírodovedy v oblasti astronómie pre žiakov 3. a 4.triedy. Našim cieľom bolo Planetárium v Slovenskom technickom múzeu a historické jadro druhého najväčšieho mesta SR.
Slovenské technické múzeum v Košiciach spravuje bohaté zbierkové fondy vybraných technických a prírodovedných disciplín v ich historickom vývoji. Dokumentuje podiel Slovenska a jeho osobností, z ktorých najmä Prof. Dr. Ing. Aurel Stodola a Jozef Maximilián Petzval prispeli k rozvoju svetovej vedy a techniky. V zbierkovom fonde je zastúpené baníctvo, hutníctvo, kováčstvo, strojárstvo, elektrotechnika, fyzika, chémia, fotografické a kinematografické prístroje, geodézia a kartografia, hodinárstvo, astronómia. Počas našej návštevy práve bola výstava elektroniky od roku 1968.
Halloween party a diskotéka
Deň plný strašidiel ...
To bol piatok na našej škole. Všetci mali možnosť zapojiť sa a mať zábavný vyučovací deň v hellowenskych maskách, alebo prísť v čiernom. Vyučovanie dopoludnia rýchlo ubehlo, lebo všetci sa tešili na Helloween diskotéku, ktorú organizovali naši deviataci. Zábava bola výborná, ale všetkému je raz koniec. Ďakujeme deviatakom za výborne zorganizovanú diskotéku.
Mesiac úcty k starším
Jeseň je krásna, jeseň je dar, lebo je obdobím zbierania plodov zeme, ktorú zušľachtili pracovité ruky človeka. Lesy sú oblečené do teplých žiarivých farieb, v diaľke sa modrejú končiare vrchov. Všetko je jasné, priezračné a čisté. Strieborné nitky babieho leta splietajú lúče skúpeho slnka. Táto krása jesene napĺňa srdcia práve teraz, keď nám mesiac október pripomína skutočnosť, že je mesiacom úcty k starším. Každoročne v spolupráci so ZPOZom pri Obecnom úrade darujú kytičku vďaky uvitú z piesní, básní a tančekov aj žiaci našej školy svojim starým mamám, starým otcom, dedkom a babkám. Tento rok to boli žiaci 1. a 2. triedy i žiaci materskej školy.
Svetový deň výživy
Jablko nad zlato ...
Svetový deň výživy sa oslavuje každý rok 16. októbra na pamiatku založenia Organizácie pre výživu a poľnohospodárstva Spojených národov (FAO) v roku 1945.
Zdravá výživa je v dnešnej dobe často opakované slovo. Málokto by vedel povedať, čo presne pod tým rozumieť. Väčšina ľudí význam zdravej výživy podceňuje. Zdravá výživa je však rozhodujúca, pretože poskytuje palivo nielen pre svaly, ale aj výživu pre mozog. Rozhoduje tak o telesnom a duševnom zdraví každého z nás. Správnu funkciu mozgu a tela môžete ovplyvniť – stravou, a to v dobrom i zlom. Význam zdravej stravy a výživy pre organizmus sme si pripomenuli aj na našej škole.
V tento deň sa žiaci v rámci vyučovnia oboznámili so základmi zdravej výživy. Zostavovali zdravé jedálničky, tvorili potravinovú pyramídu, napísali desať zásad zdravej životosprávy. Aktivity obohatili o význam jablka.
Návšteva NR SR v Bratislave
So žiakmi 9. ročníka sme sa 14.10.2015 vydali vlakom do hlavného mesta, aby sme spoznali zákutia slovenského parlamentu. Po vstupnej kontrole nám sprievodca predstavil Hurbanovu sálu a porozprával zaujímavosti o štátnych symboloch. Na poschodí sme videli drevené olejomaľby Albína Brunovského. A keďže nebol rokovací deň, mali sme možnosť nahliadnuť aj do rokovacej sály... sadnúť si na kreslá ministrov, predsedu vlády, predsedu parlamentu, či na čestné miesto prezidenta SR. Vyskúšali sme si stáť za rečníckym pultom a kto vie, možno tam raz bude sedieť a rečniť aj jeden z našich deviatakov. Po návšteve NR SR sme nevynechali prechádzku popri Dunaji, či návštevu centra na nákup suvenírov. Jediné čo nám v tento deň nevyšlo, bolo počasie... ale v srdciach nás hrialo slniečko z krásne a zaujímavo prežitého dňa.
Výstava – Záhrada v jeseni 2015
Jeseň, pani bohatá, farbí listy do zlata...
Začiatok októbra v našej obci patrí záhradkárom, ktorí každoročne organizujú výstavu ovocia a zeleniny čo miestni záhradkári dopestovali. Už po niekoľko rokov sa pridávajú aj žiaci základnej a materskej školy svojimi umeleckými dielkami a dotvárajú tak jesennú náladu na výstave. Po skončení výstavy môžu žiaci ochutnať jabĺčka, hrozno, mrkvu či iné druhy ktoré boli vystavované.
Ďakujeme za pekný umelecký aj gurmánsky zážitok!
Oblastná výstava drobnochovateľov v Strážove
Bude už tradíciou, že správca farnosti Mgr. Pavol Hrvol organizuje pre deti materskej školy a mladších žiakov návštevu oblastnej výstavy hydiny, králikov, holubov a exotického vtáctva v Strážove. V priestrannej budove vystavoval rekordný počet vystavovateľov. Deti mali možnosť pohladkať zajaca, či kohúta i obdivovať exotické vtáky. Verme, že sa aj ony stanú mladými chovateľmi.
Beh od pamätníka k pamätníku 2015
44. ročník cestného behu „ Od pamätníka k pamätníku „,Majstrovstvá okresu Žilina v cestnom behu pre rok 2015 máme úspešne za sebou s týmito výsledkami našich žiakov: stiahnuť výsledkovú listinu
Európsky deň jazykov
Aj na našej škole sme zorganizovali aktivity k Európskemu dňu jazykov. Žiaci nielen na hodinách cudzích jazykov, ale aj geografie a dejepisu využívali interaktivne tabule a pripojenie na internet aby sa zoznámili s touto akciou ,ktorú vyhlásila Rada Európy. Okrem toto sa dozvedeli zaujímavosti, koľkými jazykmi sa hovorí v Európe, ktoré jazyky majú svoje písmo. Pripravené boli omaľovánky pre mladších žiakov, starší skladali puzzle a testovali svoje vedomosti. Myslím, že si všetci uvedomili význam výučby cudzích jazykov pretože stále platí „Koľko rečí vieš, toľko krát si človekom „.
Európska noc výskumníkov 2015
Posledný septembrový piatok (25.9.) sa aj tento rok niesol v duchu Európskej noci výskumníkov. Akcie, ktorá sa konala v žilinskom Auparku sa zúčastnili aj žiaci 8. a 9. ročníka. Výroba elektriky pomocou fúkania, zmenšenina lietajúcej Quadrokoptery, naprogramované roboty či simulátor blesku – to je len málo z toho, čo mali pre žiakov pripravené študenti Žilinskej univerzity. Každý si našiel kúsok z techniky, ktorá mu bola blízka. Dievčatá si vyskúšali moderátorské stoličky v live televíznom štúdiu či meranie tlaku. Chlapci spoznali robota, ktorý simuloval učiteľa, výboj blesku a tiež ich zaujala streľba. Festival vedy a techniky bol pre žiakov výborným spestrením vyučovacieho procesu.
Jesenné cvičenie v prírode 2015
Pekné počasie nabádalo vybrať sa do prírody a absolvovať každoročné Cvičenie v prírode. Na začiatku bolo trocha teoretickej prípravy. Orientácia v teréne podľa kompasu, či prírodnín. Potom poskytovanie prvej pomoci pri jednoduchých poraneniach. Pekná vychádzka preverila kondičku žiakov. Prešli sme až pod Polom a odtiaľ k Múzeu Malofatranskej operácie. Všetko sme to zvládli. Pridali sme aj zastavenie pri novom kríži.
Koncert a tvorivé dielne 2015
Tvorivé dielne – ako súčasť Stráňavských hodov
V tomto roku sme pre žiakov našej školy pripravili v rámci Stráňavských hodov deň plný tvorivosti, súťaží, tanca a zábavy. V pondelok 14.9. sme deň začali výchovným koncertom o muzikáloch v SR a ČR. Autori projektu nás rozospievali a tak sme vhupli pod taktovkou Vtipného Šaša do dobrej nálady pred kultúrnym domom. Kým starší žiaci 9. a 8.ročníka pomáhali rozostavovať stoly a tvorivé aktivity, mladší žiaci sa zabávali v rytme dobrej hudby so Šašom. Okrem výroby pekných výtvorov si mohli žiaci zmerať sily v preťahovaní lanom či skákaní vo vreci. Ďakujeme za pekné
Hody boli, hody budú
Tradícia hodov v našej obci trvá len niečo cez dvadsať rokov. V predchádzajúcich rokoch to býval „Banícky deň“ venovaný oslave ťažkej a nebezpečnej práce baníkov v Lome Polom. Hodové dni sú zasvätené patrónke nášho kostola Sedembolestnej Panne Márii. V tomto čase sa organizujú kultúrne podujatia, ktorých súčasťou sú aj žiaci našej školy. V tomto roku okrem tradičných aktivít sa uskutočnilo aj slávnostné krstenie knihy Stráňavy. V pondelok 14.9. sa uskutočnil aj výchovný koncert o muzikáloch. Ďalšou novinkou boli Tvorivé dielne ZŠ na námestí pred KD spojené so športovými súťažami a diskotékou, ktorú moderoval vtipný Šašo. Tešíme sa na novinky na budúci rok.
Začiatok školského roka 2015-2016
Prvý školský deň je vždy slávnostný...
Trocha nervozity, postávanie v hlúčikoch, opálené tváre, smiech, vrava.... Tento obraz sa opakuje každoročne pred štartom do nového školského roka.
Aj my sme slávnostne odštartovali nový školský rok 2015/2016, tiež tradične – zhromaždením v kultúrnom dome.
Pani riaditeľka Mgr.Miroslava Brodňanová privítala všetkých žiakov a učiteľov a samostatne predstavila žiakov 1.ročníka. Zaželala im a ich rodičom veľa šťastia a úspechov v prvom roku ich povinnej školskej dochádzky.
Vzdelanie je veľký dar a bohatstvo. Práve škola je miestom, kde získavajú žiaci vedomosti, učia sa písať prvé písmenká a počítať prvé príklady. Dnes však okrem základného vzdelania ponúka škola oveľa viac. Podporuje výučbu cudzích jazykov, šport, ochranu životného prostredia a mnoho iných aktivít. Každoročne organizuje množstvo akcií, podujatí, aktivít a taktiež súťaží, kde môžu žiaci uplatniť svoj talent a schopnosti.
Tento školský rok bude dôležitým medzníkom aj v živote deviatakov. Želáme im, aby vytrvali v doterajšom snažení, aby obstáli v skúškach, ktoré ich v priebehu a na konci roka čakajú.
Tak nech je aj tento rok úspešný pre všetkých .
Cvičenie v prírode 1.-4.ročník
Konečne leto...
Podľa plánu práce sa malo Jarné cvičenie uskutočniť už pred časom, ale počasie neprialo. Dočkali sme sa a vychádzku do prírody sme uskutočnili. Najskôr sme v triede natrénovali poskytovanie prvej pomoci. Najviac nás bavilo prenášanie zraneného. V druhej časti sme sa venovali prekovávaniu prírodných prekážok, pozorovaniu prírody a nakoniec športovým aktivitám. Chlapci svojmu milovanému futbalu a dievčatá rôznym hrám. Bol to veľmi pekný deň, veď za dverami už klopali letné prázdniny.