V dňoch 9. – 10. júna 2016 sa konal 5. ročník medzinárodnej odbornej konferencie „Učiteľ nie je Google“, ktorého sa zúčastnili pani Anna Lončíková (za MŠ) a pani Erika Ceterová (za ZŠ). Tento rok bola konferencia postavená na pojmoch ako „vzdelávanie znevýhodnených“, „deti migrantov“, „sociálne neprispôsobivý“ či „nerovnosť šancí.“ Hlavným cieľom podujatia bolo podporiť pedagógov na Slovensku v ich zodpovednej práci, motivovať a inšpirovať ich v snažení, priniesť nové a inšpiratívne myšlienky a príklady dobrej praxe zo zahraničia.
Konferencia "Učiteľ nie je Google"
Návšteva z Poľska
V dňoch 7.
6. – 9. 6. 2016 sme v našej škole privítali návštevu z družobnej školy, ktorou je Gymnázium v poľskom meste Polanka Wielka. Obdivovali krásy bližšieho či vzdialenejšieho okolia. Vybrali sa na výlet na Hrad Strečno a do stredovekej dediny Paseky, prezreli si Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej, ale aj dedinku Čičmany. 8. 6. 2016 sa žiaci našej školy predviedli vo veľmi peknom svetle. Ukázali poľským pedagógom aj žiakom pekný kultúrny program. Prváci zaspievali pieseň Na ceste a druháci zahrali divadielko Škola Mačkovce. Tretiaci stavili na slovenský folklór a zaspievali ľudové piesne v krásnych krojoch. Štvrtáci zaspievali pieseň Tota Heľpa a piatačky vystúpili s tanečným číslom. Nenechali sa zahanbiť ani starší žiaci. Siedmačky zatancovali moderný tanec a ôsmaci zaspievali pieseň Cesty II. triedy aj s gitarovým doprovodom. Po kultúrnom programe nasledoval program pre tých, ktorí holdujú športu. Na multifunkčnom ihrisku sa odohrali 2 súboje. Jeden futbalový a v druhom si žiaci navzájom zmerali sily vo vybíjanej. V športových zápoleniach boli lepší naši hostia, ktorí v oboch športoch zvíťazili. Ďalší deň už nasledovala len rozlúčka, posledné objatia a očakávania, že snáď sa zase čoskoro uvidíme.
Exkurzia - Múzeum SNP
7.6.2016 – deň ako stvorený na exkurziu. Deviataci ho strávili v Banskej Bystrici v Múzeu SNP. Múzeum pripomínajúce bačov klobúk je plné expozícií týkajúcich sa 2. svetovej vojny, SNP a koncentračných táborov. Žiaci mohli obdivovať dobové oblečenie bežných ľudí, ale aj vojakov, rôzne typy zbraní, odznaky, periodiká, lekárske nástroje, cirkevný odev či uniformy ľudí z koncentračných táborov. Pri vchode do pamätníka horí večný oheň, ktorý symbolizuje pomník neznámeho vojaka. Vonkajšia expozícia sa rozprestiera v parku, kde sú vystavené tanky, húfnice, pancierový vlak Štefánik či lietadlo IL2. Tento krásny slnečný deň ukončila ešte prehliadka námestia a vlak nás odviezol späť domov.
Deti deťom
Deti deť
om – akcia pre deti ZŠ, ktorá sa konala pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. Najskôr si žiaci navzájom predviedli svoje tanečné, divadelné či spevácke vystúpenia. Po nich nasledovali tvorivé dielničky. Žiaci si mohli vyrobiť vlastný náramok či náhrdelník, vymaľovať kvetináč, vytvoriť zebru z papiera či nakresliť obrázok. Tí pohybovo zdatní sa zabavili pri športových disciplínach. Mladších, ale i tých starších potešilo maľovanie na tvár alebo stanovište, kde si mohli vyskúšať zdravotnú prípravu. Chceli by sme sa poďakovať Rade rodičov, ktorá venovala každému žiakov 1€ na kúpu zmrzliny a tým nám ochladila tento krásny slnečný deň.
Tanečné vystúpenie
Doobedie
dňa 3.6.2016 žiaci strávili v Kultúrnom dome v Stráňavách, kde bolo pre nich pripravené vystúpenie víťaza Slovensko má talent – Miroslava Bruisa Žilku, tanečníka skupiny Old school brothers. Program uvádzal Tomáš, Mirov manažér. Tanečník zatancoval svoje najlepšie choreografie zo slovenských aj nemeckých súťaží, na ktorých sa úspešne zúčastnil a zvíťazil. Súčasťou programu bola aj možnosť zatancovať si choreografie s Miroslavom, čo naši žiaci úspešne zvládli. Koniec vystúpenia sprevádzal búrlivý potlesk, po ktorom nasledovalo rozdávanie autogramov a spoločné fotenie.
Výlet - Tatry (Hrebienok)
Vysoké Tatry – Hrebienok – bol smer, ktorým sa dňa 31.5.2016 vydalo 44 žiakov 1. - 3. ročníka našej školy so svojimi učiteľkami. Počasie prialo, načas prišiel autobus, ani vlak nemeškal. Nádherné výhľady na štíty našich veľhôr, na Gerlach, Lomnický štít nezakrývali dnes oblaky, aj keď predpoveď počasia to predpokladala. Pekná nenáročná vychádzka k Bílikovej chate a k vodopádu a späť zavŕšila náš školský výlet. Platilo : Už sme prišli z výletu – nezmokli sme, už sme tu!
Výlet do Demänovskej jaskyne (4. ročník)
Demänovská jaskyňa slobody sa nachádza v Demänovskej doline a je najkrajšou jaskyňou rozsiahlej sústavy . Túto krásu obdivovali aj žiaci našej školy – štvrtáci, ktorí túto jaskyňu navštívili v rámci školského výletu dňa 26.05.2016. Krásu demänovskej doliny, Nízkych Tatier a zasnežených končiarov Vysokých Tatier znásobovalo prekrásne slnečné počasie, čo dodávalo týmto miestam krásnej prírody ešte väčšie čaro.
Jarné účelové cvičenie
Krásne slnečné počasie nás 1. júna 2016 vyhnalo do prírody, kde mali žiaci 2. stupňa ZŠ naplánované jarné účelové cvičenie v prírode zamerané na ochranu človeka a zdravia. Menšia turistika preverila kondičku žiakov, vydali sme sa cestou popri kríži vedľa Hájenky a ďalej cez les. Tento jarný deň sme zavŕšili príjemnou opekačkou, kde žiaci nabrali dosť sily na cestu späť k bránam školy.
Mincovňa a Planetárium
V rámci biologicko-geografických exkurzií sa žiaci 6. ročníka zúčastnili exkurzie v Kremnickej mincovni a v Hvezdárni a Planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. V Kremnici navštívili starú výrobňu mincí s pôvodnými, historickými strojmi, ktoré sú ale ešte stále funkčné , ale aj výrobňu, kde sa na nových, moderných strojoch razia mince, ktoré sa vyvážajú takmer do celého sveta. Mesto Kremnica je známe aj krásnym morovým stĺpom, Neptúnovou fontánou či Zámkom a Kostolom sv. Kataríny. Žiaci tu navštívili aj predajňu kremnických medovníčkov. Po obhliadke Kremnice sme putovali ďalej, do Hvezdárne a Planetária v Žiari nad Hronom. Žiaci sa cez ďalekohľad mohli pokochať pohľadom na Slnko a škvrny na jeho povrchu a vo veľkej sále zase mali možnosť sledovať simulátor nočnej oblohy, kde videli súhvezdia, ktoré môžeme vidieť v noci na oblohe a dozvedeli sa veľa o planétach našej slnečnej sústavy. Exkurzia dopadla výborne a ďakujeme aj pani sprievodkyni, ktorá nás celou exkurziou sprevádzala.
Hrady a zámky
V pondelok 16.5.2016 sa žiaci 1.stupňa ZŠ a MŠ zúčastnili výchovného koncertu pod názvom „Hrady a zámky Slovenska“. Prostredníctvom veselých autorských pesničiek Jara Gaža (známeho speváka skupiny Arzén a muzikálového herca) a Radka Pažeja (moderátora rádia ZET) deti spoznávali hrady a zámky na Slovensku. Dvojica ich motivovala k objavovaniu prírody a ľudských výtvorov v blízkom, ale i vzdialenom okolí. Hovorené slovo bolo vyvážené hudobnou produkciou. Pozornosť detí určite upútala i zaujímavá videoprojekcia, ktorá jednotlivé skladby dopĺňala. Zábava bola výborná, spoločne sme si zaspievali aj zatancovali a účinkujúcich odmenili potleskom.
Po 1. stupni nasledoval program pre 2. stupeň ZŠ s názvom „Ako zachrániť“. Dvojicu Jara Gaža a Radka Pažeja dopĺňala aj pani, ktorá pracuje na záchranárskej linke 155. Žiaci si vďaka nej vyskúšali telefonát na tiesňovú linku a pomocou figuríny skúsili ako podať prvú pomoc. Program bol nielen zábavný, ale aj poučný. Príjemný celkový dojem dotvorili aj vhodne vybrané skladby, ktoré si žiaci spievali spolu so speváckou dvojicou.
Deň matiek
Druhá májová nedeľa je nedeľa kedy majú sviatok všetky mamičky. Obecný úrad v našej obci pripravil oslavu na 11.mája. No a my žiaci základnej školy a materskej školy sme pripravili výber najkrajších básničiek, riekaniek, želaní a tančekov.
Pre mamičku moju milú,
ktorú rada mám,
veľké srdce namaľujem,
k sviatku jej ho dám.Na Deň matiek darujem jej
jednu malú básničku,
mamička hneď bude mať
úsmev na líčku.
Spomienkové oslavy 71. výročia oslobodenia obce
Spomienkové oslavy 71. výročia oslobodenia obce a ukončenia Malofatranskej operácie v 2.svetovej vojne
Každoročne sa žiaci aj zamestnanci našej školy pripájajú k účastníkom hviezdicového výstupu na Polom – Javorinu pri príležitosti spomienkových osláv oslobodenia obce a ukončenia Malofatranskej operácie v 2.svetovej vojne. Je už mnohoročnou tradíciou, že sa podujatia zúčastňujú celé rodiny, deti, rodičia, starí rodičia, priatelia a známi. Súčasťou je aj kladenie vencov k pamätníku oslobodenia.
Zber papiera
V dňoch 10.5. – 13.5.2016 sa na našej škole uskutočnil zber papiera. Žiaci spolu nazbierali 9625,3 kg papiera a kartónu. Tradične medzi sebou jednotlivé triedy aj súťažili a umiestnenie dopadlo nasledovne:
- miesto – 5. ročník (124,5kg na žiaka)
- miesto – 3. ročník (96,27kg na žiaka)
- miesto – 4. ročník (93,58kg na žiaka)
Ďalšie poradie: 8. ročník (67,71kg na žiaka), 9. ročník (60,63kg na žiaka), 2. ročník (50,23kg na žiaka), 6. ročník (48,22kg na žiaka), 1. ročník (37,18kg na žiaka) a 7. ročník (32,84kg na žiaka).
Ďakujeme za výdatnú pomoc pri zbere žiakom 8. a 9. ročníka a všetkým žiakom, ktorí sa do zberu aktívne zapojili.
Úspešne sme vytvorili knihu
„Tvoríme vlastnú knihu“ je súťaž organizovaná Krajskou knižnicou Žilina v spolupráci so susediacimi krajinami Českom a Poľskom.
XVII. ročník tejto literárnej súťaže mal tému: „O čom nám rozprávali starí rodičia“. Tvorbou vlastnej knihy sa zúčastnili tejto súťaže aj žiaci 4. ročníka pod vedením pani učiteľky Mgr. Renáty Bernátovej.
Dňa 11.5.2016 sa v Krajskej knižnici v Žiline uskutočnilo vyhodnotenie národného kola tejto súťaže za Slovenskú republiku. Naši štvrtáci postúpili v rámci škôl v kategórii do 12 rokov do medzinárodného kola, ktorého vyhodnotenie sa uskutoční dňa 19.5.2016 v Bábkovom divadle v Žiline za prítomnosti delegácie a účastníkov z Čiech i Poľska .
>> Na nasledujúcom odkaze si môžete knihu prečítať. <<
Medzinárodná vedecká konferencia
V dňoch 28. – 29. apríla 2016 sa v Tatranskej Lomnici (Stará Lesná) konala Medzinárodná vedecká konferencia – Súčasné výzvy vo vyučovaní jazykov: ako ďalej? Na konferencii sa zúčastnili 2 učiteľky nášho pedagogického zboru Mgr. Zuzana Gašparíková a Ing. Viera Kollárová. Prednášky prebiehali v sekciách cudzích jazykov a slovenského jazyka a boli zamerané prevažne na vyučovanie metódou CLIL. Metóda CLIL učí žiakov myslieť v cudzom jazyku a pripravuje ich na reálny život a používanie jazyka v bežných situáciách. Workshopy priniesli zaujímavé podnety a nové trendy, s ktorými bude naša škola ďalej pracovať a ktorými obohatí vyučovací proces.
Rekonštrukcie bojov o Polom
Pri príležitosti 71. výročia oslobodenia mesta Žilina a okolitých obcí sa v našej škole dňa 28. 4. 2016 konala prehliadka dobového vojenského výstroja a techniky z 2. svetovej vojny. Žiaci sa mohli zoznámiť s vojenskými vozidlami, oblečením a vybavením vojakov a vyskúšať si streľbu zo zbraní.
Ďakujeme za spríjemnenie a spestrenie vyučovacieho dňa.
DEŇ ZEME 2016
Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Tento sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti, 21. marca, a oslavovali príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu diskusiu o možných riešeniach. V poslednej dobe bola niekoľkokrát vyslovená myšlienka, že by sviatok bolo lepšie posunúť na letný slnovrat, pretože by pekné počasie prilákalo viacej ľudí. Nezdá sa však pravdepodobné, že by sa našla vôľa meniť už zabehnutý dátum.
My si tento deň pripomíname organizovaním aktivít prispievajúcich k ochrane životného prostredia. Žiaci školy zbierajú odpad ( papier, kovy, plasty) po jednotlivých uliciach. Vhodný odpad separujú do zberných nádob, ktorých máme v obci na devätnástich stanovištiach. Ostatný putuje do zberných nádob komunálneho odpadu. Je potešiteľné, že každým rokom sa vyzbiera čoraz menej odpadu. Veríme, že je to aj našou zásluhou – šírením osvety medzi všetkými obyvateľmi obce.
Škola hrou
Zápis do 1.ročníka pre školský rok 2016/2017 sa na našej škole uskutočnil 26.4.2016 v duchu učenia J.A.Komenského – Škola hrou. Okrem formalít, ktoré rodičia budúcich prvákov zvládli tiež hravo sa 23 šikovných predškolákov rozhodlo objavovať poklady ulúpené pirátmi – stratené písmenká, číslice, geometrické tvary, farby. Vyskúšaná bola aj ich odvaha vliezť do čiernej diery, prekonať lavičku, trafiť na cieľ, vedieť chytiť správne rybky a dať ich do správneho farebného jazierka. Vyskúšali si aj prácu na počítači v programe Skicár a mnoho ďalších aktivít, ktoré preverili ich pripravenosť na povinnú školskú dochádzku. Všetci sa usilovali a v závere dňa našli aj stratený poklad za čo im bol udelený diplom a sladká odmena. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zaslúžili o pekný priebeh obohatený aj kultúrnym programom mažoretiek a tanečníc aerobiku. Deviatakom a ôsmakom za asistenčné služby počas zápisu. Vitajte v našej žiackej rodine predškoláci. Zvládli ste to!.
Ľudské práva - beseda
Dňa 9.3.2016 sa v našej škole uskutočnila beseda zameraná na pútavé vzdelávacie aktivity pre žiakov, ohľadom ľudských práv, ktorú organizovalo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Žiaci boli rozdelení do troch skupín, kde boli v 90 min. intervaloch zapojení do aktivít podľa ročníkov: 5-6 roč. „ Ľudské práva“, 7.roč. „ Nediskriminácia“, 8-9. roč. „ Holokaust“. Žiaci mali možnosť nahliadnuť do tejto problematiky, ktorá nedokáže vysvetliť niektoré situácie počas mnohých generácií.
Vráťme knihy do škôl
Vráťme knihy do škôl je krásny projekt, ktorý dáva šancu vyhrať - len preto, že niečo čítate a stručne o tom napíšete.
Do tejto súťaže sme sa zapojili po prvý krát, aj keď už bol vyhlásený jej piaty ročník. Žiakov školy sme motivovali zapojiť sa do súťaže nielen na hodinách čítania a literatúry, ale aj na hodinách výtvarnej výchovy a informatiky. Musíme povedať, že žiaci majú záujem o písanie recenzií na ľubovoľnú knihu, ktorú si prečítali, pod dohľadom učiteľa. Na hodinách, pokiaľ to zapadá do vzdelávacieho procesu, žiaci aj svoje recenzie prečítali, a tak inšpirovali aj ostatných. Ich práce budú uverejnené aj v našom školskom časopise. Rozhodne považujeme súťaž za prospešnú a naďalej budeme svojich žiakov motivovať k prečítaniu kníh a k písaniu recenzií aj v ďalšom ročníku.
Do súťaže sa zapojili všetky triedy školy. Celkom sme zaslali 319 recenzií a kresbičiek. Nižšie ročníky využili aj možnosť ilustrácie prečítaného textu. Starší žiaci napísali recenziu prečítaných kníh. Najviac recenzií napísali žiaci 3.ročníka, priemer recenzií na žiaka bol sedem . Z 3. triedy boli najaktívnejší Matúš Daniš (9), Eliška Takácsová(8) a Zoja Bulková(7). Najviac recenzií napísala Tatiana Kučeríková z 5.triedy. Aj v kategórii Materské školy sme mali účasť. 11 kresbičiek k prečítaným rozprávkam urobila Miška Slezáková.
Vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo žrebovaním 24.4.2016. V kategórii Základné školy získala 7.cenu Tatiana Kučeríková a 15.cenu Zoja Bulková ( balíček kníh). V kategórii Najaktívnejšia škola sa naša škola umiestnila na 6.mieste a získava knižný balík.
Tak nech budúci ročník bude úspešnejší pre viacerých čitárov aj pre našu školu!
Bližšie o projekte na www.vratmeknihydoskol.sk